ЕРАС протокол у хируршкој пракси
НАЦИОНАЛНИ СЕМИНАР ПРВЕ КАТЕГОРИЈЕ
У организацији удружења хирурга Републике Српске /УХРС/ и удружења ендоскопских хирурга Србије /УЕХС/ и Универзитетског клиничког центра Републике Српске /УКЦ РС/ у Бањалуци је организован национални симпозијум прве категорије, по програму континуиране едукације: курс – ЕРАС протокол у хируршкој пракси. Намијењен је првенствено медицнским сестрама и техничарима на одељењима на којима се хоспитализују и оперишу пацијенти процедуром минимално инвазивне хирургије, физиотерапеутима са тих одељења али и младим специјалистима абдоминалне хирургије.
У организацији УЕХС, у Бањалуку 27.12.2024 године је дошло осам сертификованих предавача који су за медицинске сестре из болница Републике Српске са одељења где се изводи минимално инвазивна хирургија, али и физитерапеуте и младе специјалисте одржали курс о ЕРАС протоколу. На курсу били пристутни медицинске сестре и техничари из свих болница Републике Српске изузев Требиња и Невесиња, који нису дошки због временских неприлика.
Од стране министарства здравља Републике Србије курс је сертификован је као национални семинар прве категорије и полазници ће добити званичан сертификат о завршеном курсу преко мејл адресе.
Полазници су кроз једнодневни рад добили сазнања и инструкције о ЕРАС протоколу,као и начине и модалитете за примјену у хируршкој пракси.
Ово је први сертификовани курс за ЕРАС протокол ван Републике Србије и присутно је било 52 учесника из свих болница Републике Српске. Изванредна предавања, добра и позитивна атмосфера красила је ово дружење. УХРС је за све учеснике обезбиједило ручак у ресторану у оквиру ГАК УКЦ РС. Предавачи из Србије су остали на хируршкој новој години, која је традиционалана и која је одржана исто вече у кристалној сали хотела Босна. Према ријечима предсједника УЕХС Доц.др Данијела Галуна, ово је један од најбројнијих и најбоље организованих курсева за ЕРАС протокол, одкад се организује.
Због великог интересовања исти ће бити организован и 2025. године у Републици Српској. Мјесто и вријеме ће бити накнадно објављени.
У оквиру промоције главна сестра 7.одељења Прве хируршке клинике УКЦ Србије, Катарина Стокућа и главна сестра КОАХ, Жељка Ћетковић су гостовале на јутарњем програму РТРС.
Тачно у 12 часова организована је конференција за новинаре у фоајеу УКЦ РС, свих предавача и генаралног директора УКЦ РС Проф.др Владе Ђајића.
Овај догађај је показао заједништво и слогу у остварењу напретка наше хируршке струке.
УХРС се захваљује усвим учесницима, полазницима курса, посебно нашим поштованим медицинским сестрама и техничарима из болница Републике Српске који нису жалили ни пут ни вријеме да присуствују.
ЕРАС (Enhanced Recovery After Surgery – ERAS)
Програм убрзаног опоравка након операција /ЕРАС/ је мултимодални периоперативни скуп протокола осмишљен како би се стандардизовала здравствена њега, побољшао исход лијечења и смањио његов трошак. Сви протоколи у програму су утемељени на доказима. Они смањују трауму услед хируршког захвата и постоперативну бол, смањују инциденцу компликација, побољшавају исход операције, смањују дужину хоспитализације и убрзавају опоравак пацијента.
ЕРАС програм има мултидисциплинарни приступ који захтијева судјеловање, хирурга, анестезиолога, медицинских сестара, нутрициониста, физитерапеута, али и самог пацијента који има активну улогу током свог лијечења и опоравка. У програму су укључени преоперативни, интраоперативни и постоперативни протоколи који имају синергистички утицај на бржи опоравак пацијента и његов ранији отпуст из болнице. У преоперативне протоколе убрајамо, едукацију пацијената, оптимизација исхране и исправљање малнутриције, уколико она постоји, одржавање равнотеже течности, контрола инфекције, адекватна аналгезија и трмбопрофилакса. Интраоперативне стратегије ЕРАС програма су примјена примјерене анестезије и аналгезије, одржавање равнотеже течности и електролита, избјегавање кориштења назогастричних сонди и дренова, одржавање нормотермије и минимално инвазивни хируршки приступ током операције. Постоперативне стратегије састоје се од наставка адекватне аналгезије са нагласком избјегавања кориштења опоидних аналгетика, превенција мучнине и повраћања, рано уклањање уринарног катетера, раног почетка оралне исхране, рана мобилизација пацијента те превенције настанка постоперативног илеуса. ЕРАС протоколи су развијени како би смањили физиолошки стрес и постоперативну дисфункцију органа оптимизацијом периоперативне бриге за пацијента.