BAZIČNI KURS LAPAROSKOPIJE

Udruženje endoskopskih hirurga Srbije /UEHS/,Udruženje hirurga Republike Srpske /UHRS/ i Univerzitetski klinički centar Republike Srpske /UKC RS/ organizovali su 4.i 5.okotbra 2024 godine regionalni sertifikovani bazični kurs laparoskopije.Mjesto događanja je bila najveća zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj,a organizatori su UEHS i naše esnafsko udruženje UHRS.

Bazični kurs je osnovni bazični kurs,namijenjen ne samo mladim doktorima sa hirurgije,već i mladim doktorima sa urologije,ginekologije.Kurs je trajao dva dana,sa teoretskim predavanjima koje su držali najbolji instruktori laparoskopije iz Srbije,obuke na trenažerima,polaganja završnog testa i na kraju dobivanja sertifikata.Kurs je akreditovan od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije i svaki polaznik pored setrifikata o završenom bazičnom kursu dobija i 6 bodova KME.

Predavači /instruktori/ iz Srbije su bili praktično reprezentacija Srbije u laparoskopiji i svi su bili na jednom mjestu u UKC RS u Banjaluci:

• Doc.dr Danijel Galun,predsjednik UEHS

• Doc.dr Ognjan Skrobić

• Doc.dr Miljan Ćeranić

• Ass.Milan Veselinović

• Ass.Igor Krdžić

• Dr Bojan Jovanović

• Dr Nebojša Stojaković

Boravak ovih sjajnih hirurga i 43 polaznika iz Crne Gore,Srbije,gotovo iz svih bolnica u Republici Srpskoj medijski je ispraćen gostovanjem u jutarnjem programu ATV-a predsjednika UEHS doc.dr Danijela Galuna i Prof.dr Zorana Aleksića, predsjednika UO UHRS, prijemom kod generalnog direktora UKC RS, Prof.dr Vlade Đajića, konferencijom za novinare. Ručak za sve učesnike u restoranu UKC RS obezbijedili su UKC RS i UHRS.

Prvi dan kursa zvanično je trajao do 15 časova, ali su polaznici ostali vježbajući na trenažerima do kasnih večernjih sati. Sutradan 5.oktobra rad je nastavljen radom na trenažerima do popodnevnih sati kad se kurs zvanično završio.

Prema riječima predsjednika UEHS doc.dr Danijela Galuna, ovo je bio jedan od najbolje organizovanih kurseva a polaznici su pokazali izuzetnu zainteresovanost za edukaciju.

Naše udruženje nastavlja izuzetno dobru saradnju sa hirurškim udruženjima iz Srbije,a sve u cilju edukacije i usavršavanja mladih doktora , naših članova ali i mladih doktora iz oblasti urologije i ginekologije, jer je bazični kurs osnova za bavljenje minimalno invazivnom hirurgijom.

Posebna zadovoljstvo je što su bili prisutni naši mladi doktori, članovi našeg udruženja iz Prijedora, Banjaluke, Gradiške, Doboja, Istočnog Sarajeva, Zvornika, Trebinja.

Zahvaljujemo se UEHS, što su po prvi put destinaciju za bazični kurs organizovali van Republike Srbije. Naše udruženje se pokazalo kao izuzetno dobar domaćin i nadamo se da ćemo imati priliku da ovaj kurs ponovimo u 2025 godini ponovo u Republici Srpskoj.