DVADESET GODINA UDRUŽENJA HIRURGA REPUBLIKE SRPSKE

U Banjaluci je petog i šestog Septembra obilježen veoma važan jubilej, 20. godina postojanja i rada Udruženja hirurga Republike Srpske. Ovaj značajan jubilej, naše udruženje je obilježilo zajedno sa hirurškom sekcijom srpskog ljekarskog društva. Naši prijatelji iz Srbije, došli su u velikom broju, prisutno je bilo preko 100 hirurga iz Srbije. Odazvali su se i naši prijatelji iz Rusije, Slovenije, Hrvatske, FBiH , Crne Gore i naravno naši hirurzi iz bolnica u Republici Srpskoj.

Gosti iz Slovenije bili su Prof.dr Anton Crnjac, predsjednik udruženja hirurga Slovenije i Prim. dr Dragan Stanisavljević, UKC, Ljubljana.

Predsjednik udruženja/udruge hirurga/kirurga FBiH, dr Mario Gučnin-Gazibaruić sa petoricom kolega iz FBiH.

Iz Crne Gore naši gosti su bili Doc.dr Veselin Stanišić, predsjednik Udruženja hirurga Crne Gore i Prof.dr Miodrag Radunović, hirurg dekan medicinskog fakuteta u Podgorici.

Prof.dr Vsilije Jeremić, predsjednik hirurške sekcije srpskog lekarskog društva, sa brojnom hirurškom delegacijom, sa Prve hirurške klinike, Dedinja, Dragiše Mišovića, Niša, Čačka, Novog Sada…

Naši prijatelji iz Rusije:

GBUZ “Sankt-Peterburški klinički naučno-praktični centar specializovanih vrsta medicinske pomoći (onkološki) N.P. Napalkov”

• Vitalij Viktorovič Egorenkov – Kandidat medicinskih nauka, doktor najviše kvalifikacione kategorije, zamjenik direktora za medicinske usluge.
  • Aliev Ikram Ismailovič – Kandidat medicinskih nauka, doktor najviše kvalifikacione kategorije, šef Odjeljenja za koloproktologiju.

Petog septembra sa početkom u 19 časova u prelijepom ambijentu Banskog Dvora održana je svečana akdemija. Nakon intoniranja himni Republike Srpske i Srbije u ime domaćina prisutne je pozdravio Prof.dr Zoran Aleksić, predsjednik UO UHRS, nakon čega je Prof.dr Alksandar Simić prikazao hroniku razvoja srpske hirurgije, dotičući se i prvih hirurških trenutaka na našim prostorima. Ministar zdravlja dr Alen Šeranić, obratio se prisutnima uz riječi zahvlanosti za naš rad a prim dr Milan Latinović, prikazao je retrospetkivu rada ministarstva zdravlja i sva dotignuća koja je Republika Srpska postigla u izgradnji novih bolnica i rekonstrukciji postojećih. Prisutnima u prepunoj sali Banskog dvora obratio se i Prof.dr Vasilije Jeremić, predsjednik hirurške sekcije SLD i Vitalij Viktorevič iz onkološkog centra u Sank Peterburgu, Rusija.

Generalni pokrovitelj ove manifestacije bio je predsjednik Republike Milorad Dodik, koji iz opravdanih razloga nije bio prisutan, ali je pročitano pismo podrške i zahvale.

Akademija je obilovala, brojnim scenskim efektima, predivnim pjesmama i muzikom.

Na kraju programa, dodijeljene su zahvalnice, zaslužnim pojedincima:  /ZAHVALNICE/

Proslava je nastavljena u kristalnoj sali hotela Bosna, gdje su naši gosti i prijatelji imali priliku da gustiraju naše, domaće spijalitete i oprobaju domaće rakije i naša domaća vina. Sve je je začinjeno dobrom muzikom koju je izvodila Ceca Vidović i naš poznati banjaluči bend.

• Šestog septembra upriličen je prijem kod predsjenika Vlade Radovana Viškovića.Prijemu su prisutvovali: Prof.dr Vasilije Jermić /Srbija/, Doc.dr Veselin Stanišić,Prof.dr Miodrag Radunović /Crna Gora/, Prof. Dr Anton Crnjac, Prim dr Dragana Stanisavljević /Slovenija/ Vitalij Viktorovič Egorenkov, Aliev Ikram Ismailovič /Rusija/, Prof.dr Zoran Aleksić /Republika Srpska/

U opuštenom i prijateljskom razgovoru koji je trajao oko sat vremena, naši gosti su se osjećali veoma prijatno i u jednom prijateljskom razgovoru izmijenjennj su riječi zahvale, što je Predsjednik Vlade istakao u svom govoru na početku prijema. Na kraju ugodnog druženja sa premijerom, naši gosti su dobili prelijepe poklone od premijera.

Tačno u 11 časova ministar zdravlja i socijalne zaštite dr Alen Šeranić otvorio je radni,stručni dio sastanka. Osam sjanih predavača, sa odličnim temama bili su izazov i prilika da konferencijska sala Vlade Republike Srpske bude ispunjena do poslednjeg mjesta. Tačno 186 akreditacija za prisutne je podijeljeno, koliko i sertifikata na kraju. Ovaj sastanak klasifikovan je kao međunarodna konferencija i svaki slušalac dobio je 6 bodova i sertifikat.

Teme su bile odlične, kao i predavači diskusije, a nakon toga u restoranu Integra /14 sprat/nastavljena je diskusija uz dobro jelo, muziku i odlično raspoloženje, koje je trajalo do kasnih sati.

U subotu ujutro naše drage prijatelje i goste smo ipratili njihovim kućama, uz njihovu veliku zahvalnost na našoj dobroj organizaciji i domaćinstvu.

Ovom prilikom se zahvaljujem svim kolegama, hirurzima iz Republike Srpske, koji su se odazvali u velikom broju na naš zajedniči jubilej. Nadamo se da će i njihov ali i boravak naših gostiju ostati u lijepoj uspomeni i da je svako ponio uspomene iz naše prelijepe Banjaluke, koja će mu biti povod da ponovo dođe u Banjaluku, Republiku Srpsku.

Za sve učesnike obezbijeđen je besplatan smještaj i kotizacija.

Posebnu zahvalnost dugujemo prijateljima udruženja, što iz farmacije, što iz biznisa koji su nam pomogli da ovaj događaj organizujemo na ovakav način.

Posebna zahvalnost je uvaženom predsjednik Miloradu Dodiku, koji je prepoznao veličinu i značaj ovog sastanka i prihvatio da bude generalni pokrovitelj. Predsjednik je pokazao izuzetnu zainteresovansot za sva dešavanja tokom obilježavanja jubileja i u ime Udruženja njegovom izaslaniku predana je specijalna, zlatna plaketa, sa ugraviranom posvetom.

Sve u svemu, sjajan sastanak, još sjanije druženje, što pokazuje veliki broj poruka zahvalnosti od učesnika.

Agencija SKY2 TRAVEL, je sjajno odradila tehnički dio posla, a naši prijatelji farmaceutski i biznis sponzori su svojom donacijom pomogli da ovaj sastanak prođe baš onako kako smo planirali i kako dolikuje našem esnafskom udruženju.